Fidela Castro twórcą Castroizmu?, Brodzik Karolina.

Aleksander Łukaszenka obrońcą sowieckiego patriotyzmu, Brodzik Karolina.

Putin patriota władzy silnej reki, Brodzik Karolina.

Mocno uderzający Saddam Hussejn, Szymaniuk Renata.

Narcyzm Stalina, Piotr Świętochowski.

 

Osobowość polityczna najpopularniejszych dyktatorów współczesnego świata politycznego w ocenie studentów politologii Akademii Podlaskiej w Siedlcach

Na początku przygotowanej pracy, jako autorzy pragniemy przedstawić pokrótce w formie wstępu najważniejsze zagadnienia dotyczące podjętego w naszych analizach tematu jakim jest osobowość polityczna najpopularniejszych dyktatorów świata.
Samo pojęcie „osobowość” w literaturze definiowane jest na ponad pięćdziesiąt sposobów. Na ogół jest jednak określana – jako wewnętrzny system spójnych predyspozycji do pewnych zachowań psychicznych i społecznych. Dzięki osobowości człowiek posiada zdolności integrowania napływających informacji i tworzenia jednolitego obrazu sytuacji decyzyjnej oraz integrowania różnych technik i sposobów zachowania się.
W strukturze osobowości wyróżnić można pewne cechy niezmienne i wspólne dla wszystkich ludzi oraz cechy indywidualne, wynikające ze specyfiki każdego człowieka, takie, np. ,jak oryginalność myślenia, poziom lęku, agresywność, autonomia, zdolność realizacji celów, stan zdrowia, poczucie realizmu itp.
Osoby o silnej osobowości posługują się swoim umysłem i mają skłonność do podejmowania decyzji racjonalnych. W przypadku ludzi o słabej osobowości decyzje stanowią funkcję cech osobowościowych, lęków i emocji, a zdolność racjonalizacji zachowań jest zakłócona.
Osobowość polityczna jednostki jest to centralny system regulacji i integracji politycznych działań człowieka. Tym samym, każdej jednostce można przypisać określoną osobowość polityczną.
Politycy bardzo różnią się pomiędzy sobą, a owe odmienności są badane. Na podstawie badań stworzono przeróżne typologie osobowości politycznej w tym;
Jednowymiarowe gdzie najważniejsze kryteria to;

Żądza władzy

Stan psychiczny decydenta

Przekonanie o źródle sterowania


Dodatkowo J. Sielski analizując proces podejmowania decyzji aksjologicznych, wyróżnił 3 typy decydentów;

Funkcja pełniona w systemie politycznym

Stosunek decydenta do własnych kompetencji

Poziom egotyzmu politycznego
Ogólnie można powiedzieć, że w normalnie funkcjonującym systemie politycznym, na szczycie władzy powinni docierać ludzie emocjonalnie inteligentni i dojrzali.

Dwuwymiarowe klasyfikacje;

I z klasyfikacji F. i M.Littauerów ma charakter ogólny i tradycyjny gdzie wyróżniono;

II klasyfikacja wg. J. Barbera gdzie autor zastosował kryteria stylu oraz charakteru politycznego;

III klasyfikacja wg R. Birta z zastosowaniem dwóch osi; wewnętrzny stosunek do świata , mierzony na osi narcyzm oraz stosunek zewnętrzny, mierzony na osi agresji.

Na osi narcyzmu całość postaw można sprowadzić do dwu. Narcyzmem jest głębokie przekonanie o własnej wyższości nad innymi, uprzywilejowaniu i doskonałości. Istotną cechą stanowią tu urojenia wielkościowe. Poniżenie jest stanem, w którym ktoś jest w pełni przekonany o własnej niższości i bezwartościowości.

Na osi agresji wyróżnić można postawy agresora i ofiary. Postawa agresywna wynika z przekonania o własnej sile, potędze, dominacji i kontroli nad innymi. Taki człowiek jest na ogół zły, sadystyczny,destruktywny i wrogo nastawiony w stosunku do innych.

IV klasyfikacja opracowana przez M. Hermanna, która jako kryteria zastosowała; koncentrację politycznych decydenta oraz styl sprawowania władzy.

Na osi koncentracji uwagi wyróżnił dwie możliwości; zainteresowanie procesem podejmowania i wykonywania decyzji lub zainteresowanie skupione na rozwiązywanym problemie.

Z kolei na osi stylu sprawowania władzy możliwe są dwa inne wybory- koncentracja na formalnym wykonywaniu władzy lub na nieformalnych stosunkach w grupie decyzyjnej.

Stosując oba kryteria otrzymujemy podział osobowości politycznych na;

Autorem V klasyfikacji jest J. Barber, który połączył dwa kryteria; poziom aktywności politycznej i chęć dalszego sprawowania władzy. Tym samym, wyodrębnić można cztery typy osobowości politycznej;

  1. Prawodawca jest politykiem pełnym i zawodowym. Przejawia się dużą aktywnością i zaangażowaniem, które może być empirycznie zmierzone, za pomocą analizy wygłaszanych przemówień czy formułowanych propozycji ustawodawczych.
  2. Zniechęcony- obecnie jest on aktywny, nie zamierza kandydować w następnych wyborach. Postanowił zakończyć swoją karierę polityczną.
  3. Obserwator jest decydentem nieaktywnym, ale chcącym pozostać w ośrodku decyzyjnym, być może po to, aby później uogólnić swe doświadczenia w formie opracowania naukowego, albo po to, by podnieść swoje znaczenie.
  4. Przebojowiec to polityk bardzo aktywny, lubiący widzieć swoje nazwisko na pierwszych stronach gazet, ale nie zamierzający kontynuować kariery politycznej w przyszłości.

Typ osobowości określa przede wszystkim kierunek działań jednostki co ma ogromny wpływ na podejmowane przez nich decyzje polityczne.
Oto kilka przykładów ciekawej analizy osobowości politycznej najsłynniejszych polityków historii świata jakie przygotowaliśmy. Przedstawiona poniżej treść zawiera wiele ciekawych spostrzeżeń, które na pewno miały wpływ na podejmowane przez dyktatorów decyzje.